Przy każdej okazji powtarzam, że uwielbiam naturalne materiały. Mielę to jak mantrę do znudzenia. Ostatnie kilka tygodni upłynęło mi pod flagą papierową – kombinowałam, co można zrobić z tego materiału, żeby nie straszyło we wnętrzu, ale było jego ozdobą.
Najbardziej ze wszystkiego uwielbiam drewno – jest wspaniałe, pięknie pachnie, nadaje przytulności. Ładnie wkomponowane w wystrój, potrafi dodać uroku każdemu pomieszczeniu. Mam w domu sporo drewnianych dodatków, począwszy od desek do krojenia w kuchni, poprzez niewielkie rzeźby, aż do naturalnych plastrów drewna – nie będę tutaj wspominała o meblach. Dziś chciałam pociągnąć temat plastrów właśnie.
Pierwszy raz zauważyłam naturalny plaster drewna w wystroju wnętrza, kilka miesięcy temu, na Instagramie. Spory i ciężki, z widoczną grubą korą pełnił funkcję tacy śniadaniowej. Zakochałam się w tym pomyśle! Zaczęłam kombinować, skąd taki drewniany plasterek wytrzasnąć. Niby tartaki istnieją na świecie, ale nie mam do żadnego z nich po drodze, w sklepach kawałków drewna nie sprzedają, a do lasu z piłą tarczową to tak nie bardzo…
Gdzie upolować plastry drewna?
Pomysł został jednak zasiany i moje zmysły były wyczulone na wszystko „plastro-drewniane”. Jak wiadomo, pod latarnią najciemniej i nie wpadłam na niby oczywisty pomysł – gdzie jest WSZYSTKO, co ktokolwiek, kiedykolwiek postanowił sprzedać w naszym pięknym kraju? Allegro…
Żeby nie było, nie wpadłam na to sama. Przeczytałam na jednym z blogów, że plastry drewna można zamówić na All. Warto o tym pamiętać na przyszłość – jest tam prawdopodobnie wszystko, a jeśli czegoś nie ma, to zawsze jest jeszcze AliExpress. Ja swoje plasterki zamówiłam od firmy Plas-drew (link do informacji o użytkowniku na Allegro jest tutaj). Polecam chłopaków, zresztą same pozytywne komentarze są wystarczającą rekomendacją.
Pamiętajcie, że zamówione krążki przychodzą w stanie surowym – możecie zamówić szlifowanie, ale wykończenie surowego drewna pozostaje w Waszym zakresie. Jak się za to zabrać?
Czym wykończyć plastry surowego drewna?
Ja swoje pociągnęłam olejem do drewna (mam ikeowski, nadaje się do maziania desek do krojenia żywności)- kilka razy naniosłam na nie olej pędzlem i poczekałam, aż wsiąknie. Dzięki temu powierzchnia jest nieco ciemniejsza, słoje są ładnie podkreślone, ale plaster wciąż wygląda bardzo naturalnie. Możecie również wetrzeć w nie wosk – nada bardziej aksamitne wykończenie. Jeśli zależy Wam na mocno błyszczącej powierzchni, pociągnijcie plasterki lakierem do drewna – ale ostrzegam – stracą sporo ze swojej naturalności. Zdecydowanie nie polecam pozostawiania drewna w stanie dziewiczym – wylejecie na nie cokolwiek i umarł w butach – szlifowanie! Poza tym z niewykończonego drewna mega ciężko zetrzeć kurz.
No ok, plastry mamy, ale co z nich właściwie zrobić i do czego ich użyć?
Do czego wykorzystać plastry drewna?
No i tutaj jest praktycznie nieskończona ilość odpowiedzi. Mają naprawdę sporo zastosowań, na które już ktoś wpadł, a myślę, że jeszcze parę zostało do odkrycia. Ja pokażę Wam, jak wygląda to u mnie, oraz wrzucę kilka inspiracji znalezionych w czeluściach internetu (czyli na Pintereście głównie).
Ja jestem szczęśliwą posiadaczką jednego większego brzozowego plastra, kilku malutkich tego samego gatunku i kolejnych kilku niewielkich orzechowych.
Małe brzozowe plasterki wykorzystałam do zrobienia wielkanocnych stroików:
Większy plaster służy mi głównie jako dekoracja komody i podstawka pod różne drobiazgi:
Najpiękniejsze inspiracje:
1. Dekoracyjne nakrycie stołu:
źródło: Pinterest
2. Plastry użyte jako dekoracje ślubne w rustykalnym stylu:
źródło: http://www.colincowieweddings.com/wedding-photos/detail/image248177
źródło: http://junebugweddings.com/wedding-blog/backyard-wedding-in-nevada/
3. Plastry w formie patery na słodkości:
źródło: http://woodsofbelltrees.com/diy-triple-tier-cake-stand/
źródło: Pinterest
4. Dekoracja ścienna:
źródło: http://tumblr.earth911.com/
5. Choinka 🙂
źródło: http://www.hometalk.com/11261122/diy-wood-slice-christmas-trees?se=wkly-20151122&date=20151122&slg=982130520677fbd41029b78ad8f035f2
6. Stoliczek:
źródło: https://www.facebook.com/cocobolo.hand.made/
7. Kalendarz adwentowy:
źródło: http://bec4-beyondthepicketfence.blogspot.com/2014/11/12-days-of-christmas-day-5-advent.html?utm_source=feedburner&utm_medium=email&utm_campaign=Feed:+blogspot/DnYrI+(Beyond+The+Picket+Fence)
8. Pudełko na obrączki:
źródło: Pinterest
9. Kwietnik na oplątwy:
źródło: http://idlehandsawake.com/diy-mounted-air-plants/
10. Dekoracyjna tabliczka do pisania na niej kredą:
źródło: http://letsglitterandglue.com/blog/
Mam nadzieję, że przekonałam Was do wykorzystywania plastrów drewna w dekoracji wnętrz. Pięknie wyglądają, prawda?
Do napisania 🙂
PS. Aby nie przegapić kolejnego posta, zapraszam do polubienia Mamusi Muminka na Facebook’u: http://www.facebook.com/mamusiamuminkablog
Polecam także obserwowanie mnie na Instagramie: http://www.instagram.com/mamusiamuminka/
Wydaje mi się, ale że ostatnio widziałam na OLX takie plastry. Bardzo podoba mi się jako podstawki pod talerze lub jako patera na słodkości. Iwona J
PolubieniePolubienie
Jeśli chodzi o pudełka na obrączki, to drewniane są rewelacyjne! Chociaż sama postawiłam na coś takiego: http://plastry-drewna.pl/drewniane-pudelko-na-obraczki/ – wycięcie w kształcie serca mnie urzekło!
PolubieniePolubienie
Pięknie tu u Ciebie 🙂 A plastry są cudowne, natura daje wspaniałe rozwiązania, fajnie że je wykorzystujesz.
PolubieniePolubienie
Fajnie u Ciebie. Szczęściara z Ciebie znaleźć skrzynię wianną, umieram z ciekawości jak wygląda pokaż ją. Tez mam takie plastry i zastanawiam się co z nich zrobić. Mąż mi pocił pień. Pozdrawiam Zosia.
PolubieniePolubienie
Zosia, zostaw maila, podeślę Ci foty 🙂 trafi na blog, gdy ją umyję 😃
PolubieniePolubienie
Uwielbiam naturalne drewno, rowniez nabylam plaster drewna i mam zamiar zawoskowac, jednak zastanawiam sie nad kora….co zrobic aby nie odpadala????
PolubieniePolubienie
Powiem Ci czego nie robić – nie moczyć. Zauważyłam, że jeśli zmoknie, to odpada.
PolubieniePolubienie
A jak sie wysuszy? Nie odpadnie?
PolubieniePolubienie
Nie daję gwarancji co do każdego przypadku, ale z tych plastrów, jakie mam – nie odpada.
PolubieniePolubienie
Prawda 🙂 ja też zawsze powtarzam, ze to co naturalne zawsze najpiękniejsze 🙂
Kocham drewno i kwiaty, roślinki wszelakie
Ciekawy post bardzo przydatny
PolubieniePolubienie