Jak odświeżyć okno PCV?

Kochani, dziś będzie krótko i treściwie.

Sprzedam Wam pomysł, który dla mnie był odkryciem Ameryki. Może będziecie się śmiać, bo dla Was jest to oczywiste, ale dla mnie bynajmniej takie nie było.

Kiedy kupiliśmy mieszkanie zrobiliśmy generalny remont – zostawiliśmy bez większych poprawek tylko jeden pokój, który był w dobrym stanie (teraz żałuję, ale o tym innym razem). Nie ruszaliśmy jedynie okien, bo były w miarę ok. Może nie bez wad i na pewno kilkuletnie – ale plastikowe, w miarę dobrym stanie. Koszta oczywiście przeważyły – te kilkadziesiąt tysięcy za remont bolały nas wystarczająco bardzo, żeby spróbować na czymś zaoszczędzić.

Stare okna PCV

Okna wypucowałam i ze smutkiem stwierdziłam, że nie będzie idealnie i w końcu czeka je wymiana. Najgorzej prezentowały się klamki – ewidentnie sugerowały, że mamy do czynienia ze starocią – i to wcale nie godną zachowania. O ile rama okienna prezentowała się całkiem całkiem, o tyle klamki były zwyczajnie zażółcone i niczym nie dało się ich domyć.

Byłam przy tym przekonana, że okno= szyba + rama + klamka i NIE MA ZMIŁUJ. Czyli że jeśli nie pasuje mi klamka, to muszę sobie wymienić okno – ergo kilka tysięcy w plecy.

I tak minęło pięć lat z żółtymi klamkami. Ilekroć na nie patrzyłam, nieświadomie się krzywiłam, bo psuły mi notorycznie cały wystrój okna.

Byłoby tak do dziś, gdybym nie poszła na kawę do koleżanki. Akurat skończyła remont mieszkania (wyszło przepięknie – Olę możecie podglądać na Instagramie – @whenigetbackhome), więc cieszyłam się na nowe wnętrzarskie doznania. Wiedziałam przy tym, że nie ruszała okien, a mieszkanie zdarła do betonu, podobnie jak my.

Tak popatrzyłam na te Olowe okna i się zdziwiłam. Wyglądały idealnie, jak nówki sztuki. Nie ma opcji, żeby bez wymiany tak to się prezentowało, więc spytałam, jakim cudem te stare okna ma takie fajne. I nadeszło oświecenie – jakby mi ktoś żarówkę nad czerepem oświecił – wymiana klamek!

A teraz najlepsze – montaż klamek w 5 pomieszczeniach to jakaś godzina roboty i koszt tak do 50 PLN. Jakim cudem? Jedna nowa klamka w Obi kosztuje coś nieco 5 PLN — tanioszka, prawda?

Poniżej fotorelacja z tego doniosłego wydarzenia „Wymiany klamek w moim mieszkaniu”:

Jak wymienić klamkę w oknie – krok po kroku

1. Przekręcamy zabezpieczenie śrubek.

W każdej klamce okiennej, śrubki są zamaskowane kawałkiem plastiku, który wystarczy przekręcić. W moich oknach były one tak stare, że ułamały się, gdy tylko je podważyłam.

FullSizeRender (2).jpg

2. Wykręcamy śruby.

Tutaj przyda się Wam śrubokręt krzyżakowy – i raz jeszcze klamka w moim oknie była najwyraźniej z czasów, gdy ten typ śrubokręta nie został jeszcze wynaleziony.

FullSizeRender (3).jpg

3. Szorujemy miejsce po klamce.

Po wymianie klamek w dwóch mieszkaniach, stwierdzam że warto na tym etapie zaopatrzyć się w cifa i porządnie umyć miejsce, gdzie była klamka – kilku (nasto) letni brud robi swoje!

FullSizeRender (4)

FullSizeRender (5).jpg

4. Wkładamy nową klamkę i dokręcamy śruby.

Do każdej klamki dołączone są śruby mocujące – i o dziwo – są uniwersalne. Będziecie mieli wielkiego pecha, jeśli okaże się, że nie pasują one do Waszego okna – w tym wypadku czaka Was co najwyżej wizyta w markecie budowlanym i zakup właściwego mocowania.

FullSizeRender (6).jpg
Klamka kupiona w Obi za nieco ponad 5 PLN 
FullSizeRender (7).jpg
I dokręcamy… 

5. efekt końcowy – okno jak nowe!

FullSizeRender.jpg
Przed i po – prawda, że różnica jest ogromna? 

FullSizeRender (1).jpg

Prawda, że banalne? Wymiana klamek w całym mieszkaniu kosztowała mnie jakieś 35 PLN, a efekt jest taki, jakbym wymieniła okna!

Jeśli ten trick był dla Was oczywisty – zapraszam do heheszków w komentarzach. Swoją drogą, intryguje mnie, czy znaliście tą prostą metodę, czy będzie to dla Was takim samym odkryciem, jak dla mnie.

Do napisania!

Magda

6 uwag do wpisu “Jak odświeżyć okno PCV?

  1. Nie wpadłabym na to, że można wymienić klamki, tzn. że będą pasowały do kilkuletnich okien:) Od ponad 2 lat mamy mieszkanie i podobnie jak Ty włożyliśmy dużo w remont więc okna zostały. Muszę zmienić te okropne żółte klamki i juz będzie lepiej 🙂 Szukam też sposobu na wybielenie drewnianych okien (drewniane ale już takie nowego typu) bez konieczności malowania. To może być wyzwanie 😉

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s