Jak dobrać kolor drewnianej podłogi do wnętrza?

Nowa podłoga to duża inwestycja, dlatego zobaczmy co radzą eksperci. Instalacja nowej podłogi z twardego drewna to poważna inwestycja, która sprawia, że wybór właściwej jest jeszcze bardziej zniechęcający, zwłaszcza dla nowicjusza. Czy dąb jest lepszy niż orzech? O co chodzi z ciepłymi tonami? Czy jasna podłoga to przepis na katastrofę? Poszedłem prosto do ekspertów, aby dowiedzieć się, co właściciele domów powinni wiedzieć.

Zacznij od podstaw.

Istnieją dwa podstawowe czynniki, które decydują o wyglądzie podłóg drewnianych, mówi Patrick Bewley, wiceprezes ds. marketingu kalifornijskiej marki podłóg Duchateau. Pierwszym z nich jest usłojenie, które determinuje przede wszystkim gatunek drewna. Potem jest wykończenie lub bejca, która tworzy kolor. Zacznij od wybrania najbardziej atrakcyjnej dla Ciebie gamy kolorów — tej, która przemawia do Ciebie i przestrzeni. Następnie możesz przyjrzeć się różnym wzorom słojów i obróbce powierzchni w tym zakresie i znaleźć ten, który Twoim zdaniem najlepiej pasuje do wybranego koloru i innych elementów projektu.

Podtekst ma znaczenie.

Podobnie jak w przypadku kolorów farb, ważne jest, aby wziąć pod uwagę odcień podłogi. Większość projektantów ostrzega przed wszystkimi drewnianymi wykończeniami, które są bardzo czerwone lub pomarańczowe, które mają tendencję do wyglądania na przestarzałe. Ale to nie znaczy, że powinieneś unikać ciepłych odcieni. W rzeczywistości jednym z największych trendów w podłogach drewnianych jest obecnie ciepła szarość. Te nowe odcienie łączą chłód szarości z cieplejszymi odcieniami, tworząc wysoką żywotność wraz z modnym wyglądem.
Oczywiście trendy zawsze powinny ustępować Twojemu stylowi dekorowania. Aby pożyczyć filozofię chwili, wybrany kolor powinien wzbudzać radość. Pamiętaj, że podłoga jest podstawowym elementem pomieszczenia. Kolory farb, tekstylia, meble i dodatki mogą być wykorzystane do tego, aby pomieszczenie odzwierciedlało najbardziej aktualne trendy.

Pomyśl o utrzymaniu.

Możesz teraz pokochać wygląd pewnego rodzaju drewnianej podłogi, ale zastanów się, jak się utrzyma – i ile wysiłku chcesz włożyć, aby utrzymać ją w nieskazitelnym stanie. Zgodnie z ogólną zasadą twardsze drewno, takie jak dąb europejski, jest dobrym wyborem dla przestrzeni o dużym natężeniu ruchu i skupionych na dzieciach, podczas gdy bardziej miękkie gatunki, takie jak orzech, lepiej nadają się do obszarów o mniejszym natężeniu ruchu.

Słowo ostrzeżenia na temat podłóg z jasnego drewna w stylu skandynawskim, które można zobaczyć na całym Pintereście: Brud wydaje się być bardziej widoczny — nie różni się niczym od jasnych płytek lub dywanów. Ale jeśli chcesz poświęcić czas i energię na regularne czyszczenie i konserwację podłóg nie ma powodu, aby unikać jaśniejszych kolorów.

Próbka, zanim zabrudzisz podłogi.

Myślisz o poplamieniu istniejących podłóg? Podobnie jak w przypadku kolorów farb, będziesz chciał zastosować próbki, zanim zdecydujesz się na jeden. To, co wydaje się być neutralne pod względem światła na chipie w lokalnym sklepie z narzędziami, może wyglądać zupełnie inaczej w Twojej przestrzeni, w zależności od wszystkiego, od światła po kolor ściany – i oczywiście od samego drewna. Gatunek i odcień mogą mieć wpływ na ostateczny wygląd. Na przykład, jeśli używasz tradycyjnej przezroczystej lub półprzezroczystej bejcy, przezroczysta deska sosnowa bejcowana w kolorze czekolady będzie wyglądać inaczej niż ciemniejsza deska z sekwoi bejcowana w tym samym kolorze.

A co z malowanymi podłogami?

Powłoka farby może być świetną opcją do odnowienia podłóg drewnianych, które przeżyły lepsze czasy. Choć często są synonimem plażowego, rustykalnego wyglądu, malowane podłogi mogą być również niezwykle eleganckie. Tylko upewnij się, że używasz prawdziwej farby do podłóg lub pokładów, która została stworzona, aby wytrzymać codzienne zużycie podczas chodzenia. I chociaż białe podłogi są odwiecznym faworytem, zaleca się ostrożność przed podjęciem decyzji: Podłóg pomalowanych na biało nie można odwrócić — biała farba dostaje się między deski!