Jak dobrze dobrać kolory farb we wnętrzu i gdzie szukać próbek?

Oto kilka wskazówek od profesjonalistów dotyczących wyboru kolorów farb do wnętrz, które nadadzą Twojemu domowi bogatą osobowość.

Więc odnowiłeś swój dom jak wykwalifikowany chirurg, naprawiając wady strukturalne i zachowując odrębny charakter architektoniczny każdego pomieszczenia. Ale czegoś wciąż brakuje. Bardziej niż prawdopodobne, że to coś jest kolorem — tajną bronią odnowiciela.

Czy wiesz, że listwy koronowe mogą wizualnie podnieść lub obniżyć sufit, w zależności od tego, jak kontrastuje ze ścianami? Albo że zręczne użycie koloru może zmienić jeden pokój w tętniące życiem miejsce spotkań, a drugi w relaksującą przestrzeń do skulenia się z książką?

W dzisiejszych domach na planie otwartym, w których kuchnie, salony i jadalnie często stanowią jedną dużą przestrzeń, kolor służy do definiowania wnętrz i tworzenia punktów centralnych w stosunkowo pozbawionych cech pomieszczeniach. Sztuką jest oczywiście ustalenie, jak wybrać kolory farb i gdzie je umieścić. Jak wybrać kolory farb do wnętrz?

1. Stwórz schemat kolorów pasujący do mebli w Twoim domu

Oto jej niezawodna, 4-etapowa metoda tworzenia schematu kolorów:

  • Zacznij od wybrania trzech kolorów z istniejącego obiektu w domu. Weź poduszkę z sofy w pokoju rodzinnym, ulubiony krawat lub szalik lub obraz – cokolwiek, co zapewnia ci komfort lub ma dla ciebie związek emocjonalny – i zabierz ten przedmiot do sklepu z farbami. Znajdź trzy przykładowe paski z tymi kolorami, a od razu masz od 15 do 18 kolorów, których możesz użyć, ponieważ każdy przykładowy pasek zwykle zawiera sześć kolorów farb. Możesz też wejść na stronę internetową producenta i zamówić próbki farb do domu.
  • Następnym krokiem jest wybranie jednego z trzech kolorów farby jako koloru ściany i zapisanie pozostałych dwóch do wykorzystania w pomieszczeniu w tkaninie lub meblach.
  • Aby wybrać kolory dla sąsiednich pomieszczeń, weź te same oryginalne trzy próbki kolorów i wybierz inny kolor.
  • Na koniec wybierz czwarty kolor, który może być użyty jako akcent. Rozpryskuj trochę tego koloru w każdym pokoju w domu – za pomocą poduszki, talerza lub grafiki. Tworzy połączenie między przestrzeniami.

2. Zdecyduj się na wykończenie, aby stworzyć atrakcyjny efekt wizualny.

Gdy masz już gotowe kolory, zastanów się nad wykończeniem, którego będziesz używać. Chociaż dzisiejsze farby płaskie mają zwiększoną odporność na plamy, konwencjonalna mądrość od dawna utrzymuje, że wykończenie satynowe (zwane również powłoką jajka) jest najlepsze do ścian, ponieważ można je szorować i nie zwracają uwagi na niedoskonałości. Uznano, że wykończenia półpołyskowe i na wysoki połysk najlepiej pozostawić wykończeniom, gdzie mogą zaakcentować krzywizny profilu listwy lub paneli drzwi.

3. Dopasuj kolor do uczucia, które chcesz w pokoju.

Psychologia koloru to niewielka obsesja wśród profesjonalistów zajmujących się farbami. Wielu twierdzi, że powinieneś wybrać kolor w oparciu przynajmniej częściowo o sposób użytkowania pomieszczenia i nastrój, który chcesz stworzyć.

Pamiętaj, że jeśli chodzi o efekt emocjonalny, pomarańcza powitalna jednej osoby będzie oczywiście sygnałem dla drugiej osoby, aby się włamać.

Czerwony zwiększy apetyt – i ciśnienie krwi; błękity i zielenie są podobne do natury i uspokajające; fioletowy jest kochany przez dzieci, ale niekoniecznie przez dorosłych; żółty zaprasza; i pomarańczowy może być przyjemny, ale też trochę irytujący, w zależności od odcienia.

Kolor żółty może stymulować mózg, dlatego warto zastanowić się nad pomieszczeniami, w których odrabia się pracę domową; ale unikaj żółtego w sypialniach, gdzie celem jest generalnie relaks.

4. Poznaj odcienie bieli.

Biele są w oszałamiającej różnorodności. Czyste biele są formułowane bez zabarwionych odcieni. Są one preferowane przez projektantów, którzy chcą zaprezentować dzieła sztuki lub meble i są często stosowane na sufitach, aby stworzyć neutralne pole nad głową.

Większość innych bieli jest albo ciepła – z żółtym, rdzawym, różowym lub brązowawym odcieniem – albo chłodna, z zielonym, niebieskim lub szarym odcieniem. Używaj cieplejszych bieli w pomieszczeniach bez dużej ilości naturalnego światła lub aby większe przestrzenie wydawały się przytulniejsze.

Natomiast chłodna biel może pomóc otworzyć przestrzeń. Przetestuj kilka naraz, aby zobaczyć, który z nich najlepiej pasuje do pozostałych kolorów w pokoju.