Jak poradzić sobie z plamami na tapicerce?

Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę, że tapicerka to jedna z najtrudniejszych rzeczy do czyszczenia w naszych domach. Problem polega na tym, że tekstylia są naprawdę delikatne i kruche. Na pewno w naszym codziennym życiu pojawi się sytuacja, która skończy się plamą na tkaninie. Plamy są tak liczne i różne – po piwie, winie, soku, czekoladzie, kawie, a nawet gumie do żucia. A metod ich czyszczenia tylko kilka. Więc co powinniśmy zrobić? Przymioty gospodyni domowej wydają się być oceniane po tym, jak czysty jest jej dom – wtedy plamy są zupełnie niedopuszczalne, ale jak czyścić plamy z tapicerki?

Prawda jest taka, że nie potrzebujemy wielu metod i środków, aby uporać się z plamami na tapicerce. Nawet jeden może wykonać świetną robotę, o ile jest właściwa. A w tym artykule nauczysz się dokładnie we właściwy sposób.

Na początek warto wiedzieć, że każdą plamę można wyczyścić. Takie informacje powinny sprawić, że poczujesz się spokojniejszy i będziesz mieć nadzieję, że nic nie stracone. Przestań czuć się zły i zdenerwowany. Po prostu przeczytaj kolejne wiersze, a gdy pojawi się kolejna plama, weź głęboki oddech i postępuj zgodnie z naszymi radami. A oto one:

Pierwsza rada, jaką możemy Ci dać, to: „Nie pozwól, aby plama wyschła!” To jest największy błąd. Im więcej czasu mija po rozlaniu czegoś, tym głębiej wchodzi we włókna.

A inna sprawa, że nigdy (nigdy!) nie należy nakładać produktu bezpośrednio na plamę na tapicerce. W większości przypadków w produktach znajdują się wybielacze, a także inne silne chemikalia, które nie tylko mogą zmienić kolor Twojej tapicerki, ale mogą ją trwale uszkodzić. Do wyściełania należy użyć cienkiej bawełnianej szmatki.

Warto wiedzieć, że mieszanie różnych produktów wcale nie jest dobrym pomysłem. Rozumiemy Twoje pragnienie osiągnięcia szybszego i lepszego wyniku, ale nie jest to droga do osiągnięcia tego celu.

Po zakończeniu czyszczenia tapicerki przetrzyj problematyczny obszar bawełnianą szmatką. Nie używaj suszarki do włosów, aby „pomóc” szybciej wysychać plamie. Po prostu zostaw to do wyschnięcia.

Wiele gospodyń domowych używa odkurzacza do tapicerki, aby utrzymać ją w czystości, ale jeśli to zrobisz, powinieneś mieć coś na uwadze. W ten sposób, zwłaszcza jeśli robisz to dość często, ten rodzaj mebli traci swoją miękkość i elastyczność. Wraz z kurzem urządzenie czyszczące odkurza również drobne cząstki ściereczki tapicerskiej. Dlatego z czasem tapicerka ulega zniszczeniu i traci swój urok.

Niestety nie ma uniwersalnego produktu i nie ma uniwersalnej metody usuwania plam. Każdy wyciek jest traktowany w zależności od rodzaju substancji, czasu spędzonego na rozlanym meblu oraz samej tapicerki. Jeśli chcesz wiedzieć, jak czyścić meble tapicerowane w domu, jak czyścić tapicerkę fotela, plamy z kanapy lub plamy z kanapy z tkaniny przeczytaj kolejne wiersze lub podziel się z nami swoją opinią.

Usuwanie plam z tapicerki.

Nie panikuj, jeśli rano wylejesz filiżankę kawy na sofę lub kanapę. Szybko i łatwo wyczyścisz ją za pomocą uniwersalnego odplamiacza z kawy – mydła. Po nałożeniu mydła na tapicerkę należy ją przetrzeć bawełnianą szmatką i pozostawić do wyschnięcia.

Jak usunąć plamy z soku?

Trudniej się go czyści, ale nie jest to niemożliwe. Przygotuj roztwór octu i amoniaku. Dobrze wymieszaj, aż uzyskasz jednorodną mieszankę – jeden mały, ale ważny szczegół. Kiedy będziesz gotowy, powinieneś nałożyć go na dotknięty obszar i pozostawić mieszankę, aby wykonała swoje zadanie, ponieważ twoja praca jest skończona.

Usuń plamy z piwa z tapicerki.

Podobnie jak w przypadku plam po kawie, rozlane piwo na kanapie czy sofie myje się w ten sam sposób mydłem. Jeżeli plamy są stare można zastosować inną metodę czyszczenia – przygotować roztwór 1 łyżki octu i pół litra wody. Nanieś na plamę, odczekaj kilka minut i spłucz czystą chłodną wodą, a następnie pozostaw do wyschnięcia.

Usuwanie plam z czerwonego wina z tapicerki.

Wydaje się, że nie jest to tak skomplikowane, jak nam się wydaje. Po prostu sproszkuj plamę odrobiną soli i pozwól jej wsiąknąć. Gdy tapicerka wyschnie, sól można wytrzepać z mebli lub wyczyścić odkurzaczem.

Jeśli masz plamy krwi na tapicerce, wyczyść ją zanim wyschnie. Weź bawełnianą szmatkę i delikatnie zwilż ją zimną wodą. Następnie należy ostrożnie przetrzeć plamę i pozostawić do wyschnięcia.

Plamy z dżemu lub marmolady.

Jeśli na meblach jest dżem lub marmolada, plamę należy potraktować roztworem mydła i octu. Po wyschnięciu leczonego obszaru tapicerkę należy umyć bawełnianą szmatką nasączoną ciepłą wodą i ponownie pozostawić do wyschnięcia.

Usuwanie plam z czekolady z tapicerki.

Przygotuj roztwór mydła i ciepłej wody. Opłucz plamę i pozostaw do naturalnego wyschnięcia.

Usuwanie plam z tapicerki z herbaty lub kakao.

Tego typu plamy można szybko i łatwo zmyć roztworem wody, octu i odrobiny płynu do mycia naczyń. Po nałożeniu roztworu na plamę należy pozostawić ją do wyschnięcia, a po tym widać, że nie będzie po niej śladu.

Jak usunąć gumę z tapicerki?

Cóż, to najgorsze, co może się przydarzyć twoim meblom. Ale dobrą wiadomością jest to, że nawet na to jest rozwiązanie. Najłatwiejszym sposobem usunięcia plam z gumy tapicerskiej jest nałożenie na nią paczki lodu. Po stwardnieniu można ją zeskrobać za pomocą tępego przedmiotu. Tak, lepkiej substancji nie ma, ale twoja praca nie jest skończona. Chcąc zakończyć czyszczenie, należy wetrzeć w miejsce gumy alkohol metylowy.