Jak rzucić palenie w czasie ciąży?

Palenie wydłuża czas potrzebny do zapłodnienia i po rzuceniu palenia wszystko może stać się łatwiejsze w tym sensie. Dlatego konieczne i idealne jest podjęcie decyzji o zaprzestaniu palenia, gdy tylko pojawi się pragnienie zajścia w ciążę.

Rzucam palenie, bo spodziewam się dziecka.

Kiedy jesteś w ciąży, decyzja o rzuceniu palenia jest motywowana wyłącznie ciążą. To nie jest osobista decyzja, a czas na podjęcie decyzji o rzuceniu palenia nie pojawia się w większości przypadków. Dlatego rzucenie palenia jest trudniejsze niż w przypadku innych osób. Nawet niewielka ilość papierosów jest szkodliwa dla zdrowia dziecka i matki.

Ryzyko na początku ciąży:

 • ryzyko poronienia (trzykrotnie wyższe niż u kobiety niepalącej);
 • ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej (w 35% przypadków);
 • ryzyko przedwczesnego porodu.

Ryzyko dla płodu:

 • toksyczność tlenku węgla, krew przechodząca przez łożysko jest obciążona tym gazem;
 • nikotyna uniemożliwia dobre krążenie krwi, przez co zmniejsza dopływ tlenu do dziecka i spowalnia jego wzrost;
 • wpływ biernego palenia powinien być brany pod uwagę, ponieważ dym wdychany przez przyszłą matkę ma taki sam efekt jak palenie czynne.

Rzuciłam palenie, ponieważ karmię piersią moje dziecko.

Nikotyna przenika do mleka matki i aby wspierać laktację, nie należy palić podczas karmienia piersią.

Różne metody leczenia pomagające rzucić palenie.

Aby rzucić palenie w czasie ciąży i zastosować odpowiednio dobrane leczenie, niezbędne jest towarzyszenie w podejściu. Pozwoli Ci to przeżyć ciążę bez tytoniu. Możliwe jest stosowanie plastrów, przy czym nie chodzi o to, by odstawić wszystko naraz, jeśli dla niektórych jest to zbyt trudne, ale by odstawić po 3 tygodniach.

 1. Akupunktura.
  Poprzez umożliwienie krążenia energii życiowej, pomoże w rzuceniu palenia i uzupełni konsultacje lekarskie specyficzne dla rzucenia palenia. Zmniejsza się zapotrzebowanie na nikotynę, a zapach dymu innych osób staje się coraz trudniejszy do zniesienia.
 2. Terapia poznawcza i behawioralna.
  Ma na celu zdekonstruowanie nawyków związanych z paleniem i pozbawienie chęci do palenia w czasie ciąży, poprzez ocenę fizycznego, psychologicznego i behawioralnego uzależnienia od papierosów.
  Oddzielenie chęci palenia od samego aktu będzie wtedy łatwiejsze do zrozumienia: akt jest automatyczny i nie ma w nim przyjemności.
  Z terapią tą związane jest również radzenie sobie ze stresem i wyrażanie emocji.
 3. Aurikuloterapia.
  Terapia ta, wywodząca się z akupunktury, polega na stymulowaniu różnych punktów, z tą różnicą, że tutaj są one zlokalizowane w uchu. Aurikuloterapia nie jest tradycyjną medycyną chińską, lecz francuską medycyną niekonwencjonalną.
 4. Hipnoza.
  Hipnoza jest podejściem podobnym do terapii poznawczych i behawioralnych, które pomaga w odwarunkowywaniu się za pomocą ćwiczeń opartych na sugestii.

Nie ufaj mitom.

Stres spowodowany brakiem nikotyny nigdy nie może być bardziej niebezpieczny niż palenie w czasie ciąży, a myślenie, że palenie “pięciu papierosów dziennie nie jest szkodliwe”, jest w istocie mitem. Skorzystaj z porad i leczenia u lekarzy specjalistów lub położnych.

 1. Elektroniczny papieros jest papierosem.
  Należy uważać na papierosy elektroniczne, które nie są uznawane za lek lub wyrób medyczny, a mimo to zawierają nikotynę. Dlatego też zdecydowanie odradza się jej stosowanie, jeśli jesteś w ciąży i chcesz rzucić palenie.
 2. Ruszaj się.

Zacznij ćwiczyć! Jest to zdecydowanie zalecane w czasie ciąży i do zaprzestania palenia, jak dla każdej formy wycofania.