Jak wybrać mieszkanie pod wynajem?

Jakie mieszkanie warto kupić na wynajem

Pierwszą podstawową zasadą jaką należy kierować się przy zakupie mieszkania pod wynajem jest lokalizacja. Warto kupować mieszkanie tam gdzie samemu się mieszka, gdyż jest to miejsce które znamy i łatwiej będzie obsługiwać najemców. Jest to bardzo istotne zwłaszcza w przypadku, gdy zamierzamy samodzielnie zarządzać naszym mieszkaniem. Jeśli mieszkanie które kupiliśmy pod wynajem znajduje się w dalszej odległości będziemy tracić mnóstwo czasu na dojazdy. Jest to tym bardziej ważne, gdy nie mamy doświadczenia z wynajmem mieszkań i tak naprawdę dopiero się tego uczymy.
Dla osoby wynajmującej mieszkanie niezwykle istotna jest niska cena. Mieszkania z niższą ceną zawsze cieszą się większym powodzeniem. Większość osób, które chce wynajmować lokum nie planuje wydawać na ten cel większej ilości pieniędzy niż to potrzebne. Drugą ważną kwestią są koszty utrzymania mieszkania. Warto, by koszty te były w miarę możliwości przewidywalne i jak najmniejsze. Mieszkanie które chcemy kupić pod wynajem powinno być również czyste i schludne. Większość wynajmujących owszem szuka niskiej ceny, ale równie ważne jest dla nich to, by w mieszkaniu dobrze się czuli. Mieszkania skromnie ale ładnie urządzone będą z pewnością cieszyły się większym powodzeniem. Dla osób wynajmujących bardzo ważną kwestią jest również odległość od komunikacji miejskiej. W tym punkcie warto zaznaczyć, że ważniejsze dla wynajmującego jest to, by mieszkanie było nieco tańsze nawet kosztem większej odległości od centrum. Warto o tym pamiętać decydując się na zakup mieszkania. Często jesteśmy w stanie dużo zaoszczędzić kupując mieszkanie nieco dalej od centrum. Nie każdy wynajmujący potrzebuje również mieszkać w ścisłym centrum. Często jest to kwestia mało istotna.

Co jest ważne dla osoby kupującej mieszkanie pod wynajem?

Najważniejsze dla osoby kupującej mieszkanie pod wynajem jest oczywiście cena lokum i możliwości szybkiego wynajęcia. Mieszkanie pod wynajem powinno mieć również stałe koszty utrzymania. Ważną kwestią w tym punkcie jest stały ustalony czynsz do wspólnoty czy spółdzielni. Równie istotny jest sposób ogrzewania mieszkania. Warto pamiętać, że w naszym kraju przez dużą część roku musimy mieszkanie ogrzewać. Koszty z tym związane są zatem bardzo istotną kwestią. Większość wynajmujących nie chce mieszkań ogrzewanych na prąd, gdyż takie ogrzewanie jest dużo droższe. Dlatego mieszkania ogrzewane na prąd lepiej zostawić dla innych i nie kupować ich pod wynajem.

Jakimi zasadami kierować się przy kupnie mieszkania pod wynajem

Przy zakupie mieszkania pod wynajem, zwłaszcza jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z wynajmem mieszkań, należy przede wszystkim obejrzeć jak najwięcej lokali i z każdej wizyty zrobić rzetelne notatki. Powinny one zawierać takie informacje jak metraż mieszkania, wysokość czynszu, rodzaj ogrzewania, sposób rozliczania mediów oraz informację o tym jak ocieplony jest budynek. Warto podpytać również o koszty jakie ponosi się za remonty wspólne oraz o to w jakim stanie są instalacje. Należy również sprawdzić możliwości dostosowania mieszkania pod wynajem, czy jest możliwość włożenia pralki oraz w jakiej odległości znajduje się mieszkanie od komunikacji miejskiej oraz jakie są możliwości parkowania w pobliżu mieszkania. W swoich notatkach powinna znaleźć się również informacja o tym jaka jest cena wyjściowa mieszkania. Porównując te wszystkie parametry z pewnością znajdziemy coś odpowiedniego i w rozsądnej cenie.
Początkowo, kiedy nie mamy zbyt dużo doświadczenia warto odwiedzać każde mieszkanie, które wyda nam się interesujące. Po pewnym czasie będziemy w stanie stwierdzić czego tak naprawdę szukamy i jakie mieszkania nas interesują. Warto kierować się wcześniej wspomnianymi kryteriami, by wybrać jak najlepsze lokum za jak najlepszą cenę.