Odstawiamy smoczek

Wiele dzieci zwyczajnie nie jest przekonanych do używania smoczka, czasami rodzice przez dłuższy czas zachęcają do skorzystania i w końcu jest on używany. Wiadomo, że zdania na temat tego przedmiotu są  podzielone, jednak wciąż wielu rodziców jest przekonanych o tym, że dla dobra dziecka można używać smoczka. Z jednej strony działa uspakajająco, z drugiej pozwala na to, by maluch przeczekał do kolejnego posiłku.

Jak odstawić smoczek?

Wiadomo, że jeśli ktoś przyzwyczaił dziecko do używania smoczka, to jednak po pewnym czasie trzeba będzie od tego odzwyczaić. Może to zająć znacznie więcej czasu, niż ktoś początkowo zakładał, ale mimo wszystko uda się uzyskać naprawdę bardzo dobry efekt. Jak oduczyć dziecko od smoczka? Bardzo dobrym rozwiązaniem jest “zapominanie” o jego istnieniu. Często maluch sam może zapominać o zabraniu go z domu, czy zasypiać bez.

Wiadomo, że może to zająć na początku więcej czasu, ale mimo wszystko uda się uzyskać efekt. Koniecznie należy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ to właśnie od niej będzie bardzo wiele zależało. Trzeba cierpliwie tłumaczyć dziecku, ale również przydadzą się nerwy ze stali. Wiadomo, że każdego rodzica prędzej czy później to czeka. Dlatego należy przede wszystkim  zastanowić się nad tym, w jakich sytuacjach dziecko woła o smoczek. Nawet jeśli początkowo będzie bardzo trudno wyłapać momenty, w których będzie dochodziło właśnie do użycia smoczka, to z czasem z łatwością je wyłapiemy. W efekcie będzie można przekonać się o tym, że cały mechanizm sięgania po niego, często opiera się na tym, że to ludzie mimo wszystko podsuwają dziecku smoczek. Warto o tym pamiętać, ale także zwrócić uwagę pozostałych członków rodziny, ponieważ może się zdarzyć, że będą to robili całkowicie nieświadomie.

Koniecznie należy wiedzieć, że proces pozbywania się smoczka może spotykać się z trudnościami, ale także fakt, że każdy ma jakieś słabości, może na to rzutować. Niemniej jednak jeśli tylko przetrzymamy te wszystkie kryzysy, przekonamy się o tym, że wszystko będzie przebiegało zgodnie z planem, a co najważniejsze, będziemy mogli samodzielnie przekonać się o tym, że mimo wszystko zawsze się to kiedyś udaje. Wiadomo, że ludzie mają mnóstwo wymówek, starają się to odłożyć w czasie, jednak i tak w życiu każdego malucha przychodzi taki moment, że musi się pożegnać z ukochanym smoczkiem. Warto o tym pamiętać, ponieważ już w momencie podawania pierwszy raz, być może dojdziemy do przekonania, że ten smoczek wcale nie jest tak potrzebny, jak zakładaliśmy na samym początku.