Szybkie i proste sposoby na sprzątanie

Wiele osób nienawidzi sprzątać swojego domu czy mieszkania. Okazuje się jednak, że sprzątanie wcale nie musi oznaczać wielogodzinnej pracy. Aby ta czynność była prostsza i efektowniejsza warto wykorzystywać kilka prostych trików i porad. Wiele z nich opiera się na produktach, które znajdują się w każdym domu takich jak sok z cytryny, ocet, sól czy pasta do zębów. Szybkie i dające efekty sprzątanie daje nam poczucie zadowolenia oraz satysfakcji z dobrze wykonanej pracy.

Sposoby na szybkie i efektowne sprzątanie

Podstawową kwestią przy sprzątaniu mieszkania jest organizacja. Porządki można wykonywać zawsze w ściśle określony dzień tygodnia (w wielu domach porządki wykonuje się w soboty) lub stopniowo każdego dnia. Stopniowe, codzienne porządkowanie domu sprawia, że mieszkanie zawsze jest posprzątane. Dodatkowo nie tracimy całego jednego dnia na sprzątanie. Jest to więc opcja dla większości osób. Warto również pamiętać o podziale obowiązków. Jeśli w domu mieszka więcej niż jedna osoba trzeba rozdzielić prace do wykonania na wszystkich domowników. Wykonywanie prac domowych każdego dnia sprawia, że nawet świąteczne porządki nie są nam straszne.
Dobrze jest również pamiętać o tym jak efektywnie sprzątać. Dobrym pomysłem jest sprzątanie zgodnie z ruchem wskazówek zegara czyli od lewej do prawej. Kolejną ważną wskazówką jest sprzątanie od góry do dołu. W ten sposób niczego nie przeoczymy oraz nie będziemy musieli cofać się do wcześniej wykonywanych czynności. Na samym początku warto uporządkować przestrzeń i posprzątać przedmioty, które w danym pomieszczeniu nie powinny się znaleźć. Kolejnym krokiem jest wytarcie kurzy. Najlepiej do tego celu sprawdzą się ściereczki z mikrofibry lub specjalne chusteczki elektrostatyczne. W tym punkcie niezwykle istotne jest, by zacząć od starcia kurzy z wyższych partii, schodząc w dół. Na samym końcu należy odkurzyć podłogę oraz ją umyć.
Aby dom zapraszał do odpoczynku warto postawić na piękny zapach. Możemy do tego celu użyć sklepowych odświeżaczy, jednak doskonałym sposobem na piękny zapach w mieszkaniu jest stworzenie własnoręcznego odświeżacza. W tym celu należy wymieszać wodę destylowaną z kilkoma kroplami olejku eterycznego. Tak przygotowaną mieszankę przelewamy do spryskiwacza i rozpylamy w pomieszczeniu.

Efektowne sprzątanie łazienki

Łazienka jest to pomieszczenie, które trudno jest utrzymać w bezwzględnej czystości. Korzystamy z niej kilka lub kilkanaście razy dziennie. Dlatego ważne jest, by łazienkę sprzątać systematycznie, najlepiej każdego dnia wykonywać kilka prostych czynności. Codziennie warto przecierać lustro oraz umywalkę, by pozbyć się najbardziej widocznych zabrudzeń. Warto również codziennie odkurzyć i umyć podłogę. W ten sposób łazienka zawsze będzie wyglądała dobrze. Co jakiś czas warto również przetrzeć fugi. Do tego celu można użyć specjalnej pasty do czyszczenia fug lub posłużyć się domowym sposobem z wykorzystaniem pasty do zębów. Aby efektywnie umyć fugi należy na starą szczoteczkę do zębów nałożyć pastę a następnie przeczyścić zabrudzone fugi.
Kolejnym ciekawym trikiem jest wykorzystanie octu do odkamieniania kranu i innych zakamienionych miejsc. Nalewamy na wacik kosmetyczny odrobinę octu, a następnie przykładamy do zakamienionych miejsc. Po chwili kamień znika, a my możemy cieszyć się czystą i zadbaną łazienką bez śladu kamienia.

Efektowne sprzątanie kuchni

Kuchnia jest to miejsce, które szczególnie należy czyścić systematycznie. Po każdym przygotowanym posiłku należy po sobie posprzątać, umyć talerze bądź załadować zmywarkę, a także zamieść lub odkurzyć podłogę. W kuchni dobrze jest zachowywać porządek również w szafkach i szufladach. W tych miejscach bardzo często szybko tworzy się bałagan. Do organizacji w kuchni świetnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju pojemniki i koszyczki. W ten sposób uporządkujemy przestrzeń.